trende
trende

12 Eylül Darbesi İle İlgili Basın Açıklaması

12.09.2018
350

12 Eylül Darbesi, ülkemize yapılan ve arkasında dış güçler olduğu kesinleşen bir darbedir. Bu darbeyi, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve ekibi yapmıştır. 12 Eylül darbesi ülkemize yapılan üçüncü askeri müdahaledir.

12 Eylül öncesi ülkemizde yaşanan 80 olayları sonrasında birçok insan hayatını kaybetmiş ve ülkemizde kaos ortamı oluşmuştur. Bu darbe ile birlikte tüm kaos ortamı ortadan kalmış ve Milli Güvenlik Konseyi 1983 yılında yapılacak seçime kadar ülkeyi adeta demir yumrukla yönetmiştir.

Bu darbe öncesi hazırlanan ortam ve darbe sonrası bu ortamın bir günde yok olması sebebiyle bu darbenin arkasında dış güçlerin olduğu aşikardır. 1980 darbesi sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedilmiş ve demokrasimize darbe vurulmuştur. Anayasa ortadan kalmış ve tüm siyasi partiler kapatılmıştır.

Türkiye siyaseti yeniden tasarlanmış ve 9 yıl süreyle 14 bin kişi vatandaşlıktan atılmıştır. 517 kişiye idam cezası verilmiş ve 200den fazla insan işkenceler sebebiyle vefat etmiştir. Gazeteler 300 gün boyunca yayın yasağına maruz kalmış ve yayın yasağı kalktıktan sonra da darbecileri övmek zorunda bırakılmıştır.

Birçok kişi haklı veya haksız yere hapis yatmış, kimisine idam kararı çıkmıştır. Bu darbe sebebiyle birçok üniversiteli genç okuluna devam edememiş ve ülke kaosa sürüklenmiştir. Darbenin asıl sorumluları darbe soruşturması devam ederken hayatları kaybettiği için maalesef dava sonuçlanmamıştır.

Bu darbenin bir benzeri geçtiğimiz yıllarda 15 Temmuz’da denense de bu darbe yüce Türk milleti tarafından bastırılmıştır.

Hayata Anlam Katanlar derneği olarak, askeri müdahaleleri demokrasiye vurulan bir darbe olarak görmekteyiz. Bu tarz askeri darbelerin bir daha yaşanmaması dileğiyle.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hayata Anlam Katanlar
Hayata Anlam Katanlar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?