trende
trende

15 Temmuz Destanı İle İlgili Basın Açıklaması

15.07.2018
391

Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı Murat Değirmenci 15 Temmuz Destanı ile ilgili şöyle konuştu;

Hain darbecilerin “Yurtta Sulh Harekatı” adını verdikleri 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşen darbe girişiminin ardından tam olarak 2 yıl geçti. 250 den fazla insanımızı kaybettiğimiz bu kalkışmanın sorumlusu olan kişiler bugünlerde yargılanmakta ve birçoğuna müebbet hapis cezası verilmektedir. Her ne kadar bu durum şehit düşen vatandaşlarımızı geri getirmese de suçluların hak ettikleri cezaları çekmesi, halkımızın bir nebze de olsa yüreğinde ki acıya su serpmektedir. Türk halkının ve kahraman kolluk kuvvetlerimizin tankların ve silahların önünde adeta kendilerini siper etmesi neticesinde, bu girişim başarılı bir şekilde bastırıldı. Halkımızın verdiği mücadele sadece Türkiye’nin değil Dünya Demokrasi Tarihine geçmiştir.

Hükümeti, Cumhurbaşkanını ve halkı hedef alan FETÖ, ülkeyi yıllardan beri ele geçirmeye çalışmış, darbe girişimi deneyerek de ülkeye son darbeyi vurmaya çalışmıştır.

Bu kanlı günde, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türksat binası, Emniyet Müdürlüğü, Gölbaşı Havacılık Dairesi ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı kendi uçaklarımız tarafından bombalanmış ve bu saldırılarda birçok vatandaşımız şehit düşmüştür. Kahraman Türk ordusunun bir çok neferi bu girişim çağrısına kulak vermemiş ve bu hain eyleme katılmamıştır.

Türkiye’nin en kritik noktalarından olan Özel Kuvvetler Komutanlığında görevli olan ve darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi, Özel Kuvvetler Komutanı olan Zekai Aksakallı’nın emriyle, kahraman Ömer Halis Demir tarafından alnından vurulmuş ve ardından ne yazık ki Ömer Halis Demir darbeciler tarafından şehit edilmiştir. Bu olayla birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı ele geçirilememiş ve darbecilere burada büyük bir darbe vurulmuştur.
İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri jandarma tarafından kapatılmış ve TBMM içerisinde 50 milletvekili olduğu sırada F-16 uçakları tarafından bombalanmıştır. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yönelikte bombalama girişiminde bulunulmuştur. Darbe esnasında Muğla da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da suikast girişimi gerçekleştirilmiştir.

Hulusi Akar, Salih Zeki Çolak, Abidin Ünal ve Galip Mendi hain darbeciler tarafından rehin alınmış, TRT’de darbe yapıldığına dair bildiri yayınlanmıştır.

Cumhurbaşkanının ve diğer parti başkanların yaptığı açıklamalar ile birlikte halk sokağa çıkmış, emir komuta zincirinin dışında gerçekleşen bu olaya halk ve emniyet güçleri karşı gelmiştir. Çağrının ardından yurdun dört bir yanından darbeye karşı protesto gösterileri düzenlenmiş, halk sokağa inerek askeri araçların önünü kesmiştir. Gece boyunca gerek köprüde gerekse çeşitli noktalarda çatışmalar yaşanmış ve birçok vatandaşımız bu çatışmalardan dolayı şehit düşmüştür.

16 Temmuz sabahı, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda hain girişim bastırılmış, darbeye karışan askerler silahları ile birlikte teslim olmuştur.
Resmi kaynaklara göre darbe girişimine 8651 asker katılmış ve bu askerler; 3992 hafif silah, 246 zırhlı araç, 74 tank, 37 helikopter, 24 F-16 savaş uçağı ve 3 savaş gemisini kullanmıştır. Ayrıca Donanmamızın %70’i darbe girişiminde kullanılmak üzere hazır olarak bekletilmiştir.

Öncesinde ve sonrasında yapılan bu hainlikler aziz milletimiz tarafından görülmüş, gerek darbe girişimi esnasında gerekse bugünlerde halkımız gerekli tepkiyi fazlasıyla vermiştir. Darbe teşebbüsü halkımızı bir araya getirmiş ve ülkemizin demokrasisi bir kez daha perçinlenmiştir.

Hayata Anlam Katanlar Derneği olarak bir daha böyle kanlı bir girişimimi yaşamamak ve bugünü anarak gelecek nesillere nasıl bir gün yaşadığımızı anlatmak vazifemizdir. Bir daha böyle acı dolu günlerin yaşanmaması dileğiyle. dedi

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hayata Anlam Katanlar
Hayata Anlam Katanlar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?