trende
trende

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2019
413

Çanakkale Zaferimizin Sene i Devriyesi için Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı Murat DEĞİRMENCİ bir açıklama yaptı ve şunları söyledi :


Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda yapılan deniz ve kara muharebeleridir
Bu savaşın en büyük amacı İtilaf Devletlerinin, boğazların kontrolünü de elde tutmak istemeleridir.


Zaten 1.ve 2.Dünya Savaşları sömürge ve emperyalizmin savaşları idi.
Dört bir yandan Osmanlı İmparatorluğunu parçalayıp paylaşmak isteyen emperyalist güçler Yemen den- Çanakkale ye kadar, İslam Topraklarını işgal ediyorlardı.
Her cephede ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, yedi düvelden toplaşıp gelen düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin sayfalarına “Çanakkale Geçilemez!” ilkesini silinmemek üzere yazdırmıştı.
Peki, Çanakkale yi geçilmez kılan ne idi ?
Balıkesir den Seyid Onbaşı, Diyarbakır dan İbrahim oğlu Mehmed,
Tunceli den Ali oğlu İsa, Mardin den Yakup oğlu Mustafa,
Niğde den Hasan oğlu Abdullah, İzmir den Ömer oğlu Seyfi
Ve 15’likler
Ve kadınlar , ve adını bilmediğimiz nice kahramanlar,
Çanakkale yi geçilmez kılan, topyekun birlik ve beraberlik içerisinde düşmana karşı sağlam bir ümmet ruhuyla ve Kur’an ve Vatan aşkıyla düşmana karşı durabilmemizdendi.
Akif, o duruşun ideal nesline “Asımın Nesli” demişti.
Bu gün bu birlikteliğe ve Asım Nesli ne yine çok ihtiyacımız var.
Tarih boyunca ta Bedir de başlayıp, Kudüs ün Hz Ömer ve Selahaddin’i Eyyubi ile fethedilip, İstanbul un alınmasıyla zirve yapan Hakk-Batıl Mücadelesindeki üstünlüğümüz, bu güne gelindiğinde işgal edilen coğrafyalara, dağınıklılığa, zavallılığa, perişanlığa ve sürgünlere dönüşmüştür. Çünkü parçalandık ve birbirimize düştük.


Nasıl ki bir Hiroşima, bir Japon çocuğa ders ve ibret oluyorsa, Türküyle-Kürdiyle Alevi’si Sünni’siyle birlikte yazdığımız Çanakkale, Kut’ül Amare, Sarıkamış, Yemen ve nice destanlarımız yeni nesillere ders olmalı. Zaten tarih ibretler manzumesidir. Tarihimizden ibret ve güç alarak yarınlarımızı birlikte inşa etmeliyiz.


Bizler gerek dernek olarak gerek ferdi olarak, Şehitlerimizin bize emanet ettiği Vatanımızı yarınlara daha güçlü taşımanın şuuru ve inancını hiç yitirmeden çalışacağız. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.


Murat DEĞİRMENCİ
Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hayata Anlam Katanlar
Hayata Anlam Katanlar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?