trende
trende

28 Şubat Basın Açıklaması

27.02.2019
391

28 Şubat Post modern Darbesinin sene-i devriyesinde, Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı Murat DEĞİRMENCİ bir açıklama yaptı ve şunları söyledi :

Öncelikle 27 Şubat 2011 tarihinde Hakk a yürüyen merhum Necmeddin ERBAKAN Hoca ya Allah’tan rahmet dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.


O, zor zamanların adamı idi. O Türk siyasetinin efsane isimlerindendi. Yegane mücadelesi kalkınmış bir ülke görebilmekti.

Şimdi gelelim 28 Şubat Darbesine :
Türkiye tarihine “post modern darbe” olarak geçen ve toplum ile siyaset üzerinde derin postal izleri bırakan 28 Şubat’ı geride bırakalı 22 yıl oldu.
Post modern Darbe, silahlı kuvvetlerin geleneksel askeri yöntemleri kullanmadan, devleti ve kurumlarını fiilen ele geçirmeden, doğrudan ve dolaylı yollarla demokratik düzenin işleyişine müdahale etmesidir.
28 Şubat Darbesinin olumsuz etkilerini siyasetten sivil teşekküllere, müteşebbislerden öğrencilere kadar hemen her kesim üzerlerinde hissetti. Bu durum toplumda büyük bir fay hattının kırılmasına yol açtı ve derin bir bölünmüşlük hissi meydana getirdi.


Bu süreçte medya kullanılarak algı operasyonları yapıldı. Sonuçta, 28 Şubat 1997’de Necmettin Erbakan ve Tansu Çiller hükümeti silahlı kuvvetler tarafından istifaya zorlandı. Hükümet düşürülmekle kalmadı. Türkiye milyarlarca dolar zarara uğratıldı. Gayrı safi milli hasılanın üçte biri buharlaştırıldı. Dönemin bir paşası ’28 Şubat bin yıl sürecek’ demişti. 28 Şubat bin yıl sürmedi şüphesiz ama ülkeye verdiği ekonomik ve demokratik zararlar hala sürüyor. Nitekim 22 özel banka batırıldı, 4 kamu bankasının içi boşaltıldı. Türkiye 10 yıl boyunca 28 Şubat’ın aktörlerinin hortumladıkları 253 milyar TL (eski paramızla 253 katrilyon TL) maliyete katlanmak zorunda kaldı.

Yine o dönemde unutmayalım; 17 Ağustos 1999’da büyük Marmara depremi, 2 Kasım 1999’da ise Düzce-Kaynaşlı depremi vuku buldu. Türkiye mezkur dönemde fiziki anlamda olduğu kadar, sosyal, ekonomik ve hukuki anlamda tam bir yıkılmışlık yaşamıştır ve bunun da zirve noktası Kasım-Aralık 2000 ve 21 Şubat 2001 ekonomik krizidir. 2000 yılı sonu, 2001 yılı başlarındaki ekonomik krizle beraber Türkiye her alanda dibe vurmuştur.

Darbeler tarihi incelendiğinde görülür ki ülkemizin her 10 yılda bir şu veya bu bahane ile darbe ile yüz yüze getirilmesi her zaman ülke menfaatlerinin zararına olmuştur. Bu zararları bertaraf etmek de çoğunlukla mümkün olamamıştır.
Darbelerin olumsuz sonuçları konusunda son derece deneyimli olan milletimiz son yaşadığımız 15 Temmuz Darbesinde, haklı tepkisini ve öfkesini o gece adeta kusmuştur. Gözünü kırpmadan meydanlara yürüyenlerin tek amacı demokratik haklarından vazgeçmemek idi.
Darbeler, milletin iradesine vurulan prangalardır.
Darbeler, demokrasilerin katledilmesidir.
Darbeler, milletin devlete olan güveninin sarsılmasıdır.
Darbeler, milleti devletle hasım yapmaktır.
Darbeler, kalkınmada kaybedilen onlarca yıldır.
Bu nedenle darbelerin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.
Dileğimiz 15 Temmuz Darbesinin, bu necip milletin gördüğü son darbe olmasıdır.
Bizler Hayata Anlam Katanlar Derneği olarak,ülkemizin bir daha böyle meş’um darbeler ve zor günler yaşamaması için Demokrasimize ve Cumhuriyetimize daha fazla sahip çıkmanın şuurundayız.
21. yy lın eşiğindeki ülkemizin, gerek insan hakları çıtasının her alanda yükseltilmesi , gerekse demokratik yapısının korunması için ve,
2023 ve 2071 hedeflerine kilitlenen Türkiye için çalışmalarımıza her geçen gün ivme kazandırarak devam ediyoruz. Saygılarımızla.
27 Şubat 2019
Murat DEĞİRMENCİ
Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hayata Anlam Katanlar
Hayata Anlam Katanlar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?