trende
trende

Filistin’de Yaşanan Olaylar ile İlgili Basın Açıklaması

15.05.2018
261

Son günlerde Amerika Birleşik Devletleri tarafından İsrail Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması ve ardından yaşanan olaylarla ilgili olarak Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı Murat Değirmenci bir basın açıklamasında bulundu. Yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

14 Mayıs 2018 tarihinde yaşanmış olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımansın ardından bu olayı protesto etmek üzere toplanan masum halkın üzerine İsrail askerlerinin ateş açması sonucu birçok Filistinli hayatını kaybetmiş çok sayıda kardeşimiz de yaralanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin desteğiyle gerçekleştirilen bu katliam tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşmektedir. Bu durumu sessiz kalmak zulmü yapan ve o silahları ateşleyenlerle aynı noktada durmak anlamına gelmektedir. Dünya tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bu olay İsrail ve Filistin arasında inşa edilmeye çalışılan barış ortamına da engel olmuştur.
Uluslar arası alanda olması gereken diplomasi gereği tüm toplumların can ve mal güvenliğinin korunması gerekmektedir. Bir toplumun ihtiyacı olan korunma ihtiyacı bir süre sonra kendi toplumumuzun başına gelebilir. Bunu düşünerek uluslar arası diplomasinin gereğinin yapılması konusunda ısrarcı olunmalıdır. Bir devletin kendi başına alıp uyguladığı ve sonunda masumların öldüğü bu kararı tüm dünya devletleri kınamalıdır.

Kudüs tüm dinlerce kutsal olarak kabul edilmektedir. Bir dine ait aşırı düşünenlerin bu şehri bencilce ele geçirmeye çalışmaları diğer din mensuplarını incitecektir. Bu durumun uluslararası platformlarda dile getirilmesi ve yapılan bu kontrolsüz davranışların sonlandırılması gerekmektedir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan 1968 yılında 252 sayılı ve 1980 yılında 476 sayılı kararlar ile İsrail tarafından gerçekleştirilecek olan Kudüs’ün statüsünü değiştirmeyi hedefleyen her türlü yasama ve yürütme faaliyetini geçersiz sayılması kararlaştırılmıştır. Uluslar arası alanda alınmış olan bu kararlara uymayan ve alınana kararlara rağmen hareket eden devletlere hiçbir yaptırım uygulamaması son derece vahim bir durumdur.

Bütün bu yaşananların ardından bu mücadelede masum olan Filistin halkının yanında yer aldığımızı ve İsrail ile onu destekleyen ve bu karar imza atan Amerika Birleşik Devletleri’ni şiddetle kınadığımızı ifade ediyor yapılan insanlık dışı muameleyi lanetliyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.