trende

Geri Bildirim ve Şikayet Mekanizması

Anasayfa » Geri Bildirim ve Şikayet Mekanizması

Kimler geri bildirim ve şikayette bulunabilir?
Hayatader’in faaliyetlerinden etkilendiğini hisseden herhangi bir kimse.

Ne hakkında şikayette bulunabilirim?
Hayatader’in gerçekleştirmekte yetersiz kaldığı veya hakkaniyetsiz bir biçimde yürüttüğü eylemler veya kararlar hakkında bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bilgilere erişim, etkinliklerin çevresel ve toplumsal etkileri, işe alım v.s. hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetiniz, Hayatader’in etkinliklerin planlanmasının, uygulanmasının veya etkisinin herhangi bir boyutunu içerebilir.

Bilgilerim gizli tutulur mu?
Hayatader Geri Bildirim ve Şikayet Mekanizması, ismi saklı tutulan hiçbir şikayeti işleme alamaz. Ancak size ait kişisel bilgiler, yazılı muvafakatınız olmaksızın başkalarıyla paylaşılmayacaktır. Şikayetinizin (iddialar gibi) içeriğinin, siz gizlilik talep etmedikçe halka açık olduğu kabul edilecektir. Şikayetiniz misilleme, suistimal veya herhangi bir türde ayrımcılığa yol açamaz. Mukabelede bulunma konusunda Hayatader sıfır toleranslıdır.

Nasıl geri bildirim ve şikayette bulunabilirim?

Çevrimiçi şikayet formuyla; https://www.hayatader.com/sikayet

E-postayla ; info@hayatader.com

Telefonla; 0850 840 41 11

Faksla; 0850 840 41 11

Whatsapp; 0850 840 41 11

Hayatader’in adresine; Mimar Sinan Mh. 162. Sk 5/1 Atakum Samsun

Şikayetimin kabul edilebilir olup olmadığını nasıl bileceğim?
Hayatader şikayetinizin alındığını 10 iş günü içerisinde teyit edecektir. Eğer şikayetiniz kabul edilemez ise Hayatader, gerekçelerini size bildirecektir. Şikayetiniz kabul edilebilir nitelikteyse Hayatader, ele alma süreci hakkında size daha fazla bilgi verecek ve ne zaman cevap almayı bekleyebileceğinizi size açıklayacaktır.

Sonucu nasıl öğreneceğim?
Hayatader sonuç hakkında sizi resmi bir cevapla bilgilendirecektir. Cevapların süre çerçevesi, şikayeti ele alma sürecine bağlıdır ve kabul edilebilirliğin iletilme tarihinden itibaren 1 ila 30 çalışma günü olabilir.

Politika Prosedürleri

Revizyon: 15.05.2023

Onaylayan: Yönetim Kurulu

Kapsam: Derneğimizin çalışanları, paydaşları, hizmet verdiğimiz insanlar ve danışanlar

Sorumlusu: Murat Değirmenci