trende
trende

İstiklal Marşımızın Kabulü

12.03.2019
451

İstiklal Marşımızın Kabulünün sene-i devriyesi için Hayata Anlam KATANLAR Derneği Başkanı Murat DEĞİRMENCİ bir açıklama yaptı :
Bir milleti millet yapan özelliklere, kültür değerleri denir.
Dil, din, ahlak , gelenek gibi.


Milli marşlar da her toplumun ortak değerlerinin en önemlisidir. Çünkü bağımsızlığın sembolüdür.


1.Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devletinin yenik düşmesi ve Mondros anlaşmasının imzalanmasıyla vatan toprağı 1918’den itibaren işgale uğramıştır. Bunun üzerine uzun ve parlak bir geçmişe sahip milletimiz mili mücadele ruhuyla bir bağımsızlık hareketine girişmiş ve bunda da başarılı olmuştur. İşte bu ulvi mücadelelerin ifadesi olan İstiklal Marşı, milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir.


Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı, Türk milletinin böyle buhranlı günlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milli marşımız olarak kabul edilmiştir.


İstiklal marşları genellikle milletlerinin tarihi ve kültürel birikimlerini, karakterlerini ve kurtuluş mücadelelerini özetleyen marşlardır. Bu yönüyle bizim Marşımız da milli ve manevi değerlerimizi son derece etkili bir üslupla yansıtır. Vatanperver her insanın yüreğindeki duygulara tercümanlık eder.

İstiklal Marşımızın akışında Âkif, okuyucuyu veya dinleyiciyi adeta tarih sahnesinde gezdirir:

Bazen düne götürür : ”Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım ”der.
Bazen bu güne getirir : “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı “der.
Bazen de yarına götürür : “Doğacaktır sana vadettiği günler Hakkın “ der.

İstiklal Marşımız her yönüyle Milletimizin hem tarihi birikimini hem de inancını yansıtır.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı gibi Cenk Şarkısı ve Ordunun Duası şiirlerini de milleti için yazmış ve Safahat’a almamıştır.

İstiklal Marşımızın kabulünün sene-i devriyesi münasebetiyle tüm şehitlerimizi ve Mehmet Akif ERSOY’ u rahmetle yad ederken,
Bu semalardan ezan sesinin yüzyıllarca kesilmemesi, bu toprakların yüzyıllarca birlik ve beraberlik içerisinde barışın-esenliğin ve mutluluğun ülkesi olmasını temenni ediyorum.

Murat DEĞİRMENCİ
Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hayata Anlam Katanlar
Hayata Anlam Katanlar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?