trende
trende

Srebrenitsa Soykırımı İle İlgili Basın Açıklaması

11.07.2018
387

Srebrenitsa katliamı insanlığın en büyük ayıpları arasında yer alır. Soykırımın her türlüsü kabul edilemez ve unutulamaz. Srebrenitsa soykırımı üzerinden 23 yıl geçse de acılar hep taze, acıların tarifi yok. Boşnak halkının acısı hiç bir zaman dinmedi. Sadece bir nebze tüm Dünya bu lanet Srebrenitsa katliamını kabul etti ve her yıl anıyor. Hayata Anlam Katanlar Derneği Başkanı Murat Değirmenci Srebrenitsa katliamı ile ilgili şöyle konuştu;
“11 Temmuz 1995 yılında en az 8 bin insanın katledildiği o geceyi unutmak hiç mümkün değil. Soykırımları unutmamak yeni soykırımların önüne geçmek demektir. Avrupa’nın tam da göbeğinde yaşanan insanlık dramı, katliam ve acıyı değil 23 sene 2300 sene bile sonlandıramaz. Boşnak halkının acısı hiç şüphesiz onlar gibi hisseden herkesin ortak acısıdır. Srebrenitsa katliamı öyle bir hal aldı ki dünya da yaşanan tüm acıların ve sorunların adalet sembolü gibi görülüyor. Silahsız masum ve sivil halkı katletmek ve en önemlisi bunu asker üniforması ile yapmak acının en büyüğüdür. Srebrenitsa katliamı hiç bir zaman unutulmamıştır ve unutulmayacaktır. Geçmişten gelen bu büyük acıyı unutturmak isteyen bir takım ülkeler ve yandaş medyalar olsa da Srebrenitsa katliamı Avrupa’nın en büyük felaketleri ve yüz karası işlerinden birisidir.
Gizli kapılar ardında yaşananlar insanların bilerek katledilmesi ve buna seyirci kalanlar olmuştur. Bütün dünyanın kabul ettiği bir soykırım olan Srebrenitsa katliamı her toplum için önemlidir. Yeni soykırımları engellemek amacı insan katletmek olanlara karşı tek bir vücut olmak ve güçlü durmak için Srebrenitsa katliamı büyük bir sembol ve tarihtir.” Açıklamalarında bulundu.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hayata Anlam Katanlar
Hayata Anlam Katanlar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?